Jocurile Olimpice de Jocuri Olimpice 2018: Franța a pierdut biatlonul după această mutare

$config[ads_kvadrat] not found

Полная Церемония Открытия London 2012 / Олимпийские Игры 2012 В Лондоне

Anonim

Martin Fourcade, biathlete francez, a lovit zăpezile de la Alpensia din Pyeongchang joi pentru a încerca să facă ceva de care nimeni nu a reușit în 46 de ani: să-și apere medalia de aur în competiția individuală de 20 de kilometri la care a câștigat Jocurile Olimpice de la Soci din 2014.

Rețineți că această poveste a fost publicată înainte de prezentarea de la NBC pentru prima dată și, ca rezultat, conține spoilere.

Evenimentul implică schiatul de cinci circuite de patru kilometri, intercalate cu patru runde de cinci intervale de tentative de tirant care alternate între predispuse și în picioare. Competiția cere sportivilor să-și controleze respirația și ritmul cardiac, deoarece trec de la schiul rapid la ținta pușcă.

Din păcate, Fourcade a terminat pe locul cinci după ce a lipsit de două ori în ultima rundă de lovituri. Ceea ce părea un început atât de promițător pentru șansele lui Fourcade îl împinse brusc înapoi, pentru că un minut a fost adăugat pentru fiecare lovitură.

"Dintr-o dată există un pic de fragilitate pentru francezul strălucit", a declarat comentatorul BBC, Rob Walker, când Fourcade a ratat lovitura.

Fourcade sa încheiat cu un timp de 48 de minute și 46,2 secunde, 42,4 secunde în spatele medalistului de aur Johannes Thingnes Boe din Norvegia. Pe pagina lui Twitter, după eveniment, a avut o viziune optimistă asupra evenimentelor.

"Sportul este un rahat … dar de aceea ne plac foarte mult!", A spus el.

Sportul de merde … se citește pentru că ești tare!

- Martin Fourcade (@martinfkde) 15 februarie 2018

Joining Boe pe podium a fost Jakov Fak din Slovacia, 48 minute timp de 9,3 secunde și-a câștigat argintul și Dominik Landertinger din Austria a obținut medalia de bronz cu 48 de minute și 18 secunde. În timp ce Fak și Landertinger nu și-au pierdut niciunul din cele 20 de lovituri, Boe a ratat unul pe primul și ultimul set. Tim Burke, biatlonul cu cea mai înaltă poziție din Statele Unite, sa încheiat pe locul 41 cu patru penalități și un timp de 52 minute și 5,7 secunde.