Medaliile de aur ale lui Michael Phelps cântăresc 14,6 kg și alte statistici

$config[ads_kvadrat] not found

Michael Phelps Last Olympic Race - Swimming Men's 4x100m Medley Relay Final | Rio 2016 Replay

Anonim

Nu e nici o îndoială că Michael Phelps este cel mai mare înotător al tuturor timpurilor (cu excepția cazului în care Katie Ledecky are ceva de spus despre asta după alte câteva olimpiade). În seara aceasta, a terminat a cincea fugă la Jocurile Olimpice, cu o altă medalie de aur în jocul de 4x100m. Dar înainte de a-și scoate aurul de la jocurile din Rio, el a anunțat într-un video live pe Facebook că se va retrage după această cursă, în ciuda "garanției" coechipierului său Ryan Lochte că vor mai fi încă patru ani pentru înotătorul legendar.

Iată o privire la cel mai decorat Olympian al tuturor timpurilor prin numerele:

• 28: Numărul total de medalii olimpice, care include 23 de aur, 3 argint și 2 medalii de bronz.

Michael Phelps, primul stand de medalie de aur și al 23-lea pic.twitter.com/qIGG8lLZ2C

- Darren Rovell (@darrenrovell) 14 august 2016
  • 38th: Rangul Phelps ar avea în număr de medalii generale dacă ar fi o țară. El ar fi legat de Africa de Sud.

• 83: Numărul total de medalii câștigate de la campionatele mondiale.

• 11.800 de metri: distanța totală Phelps a acoperit în cele 63 de curse olimpice în care a concurat.

• 13: Numărul de medalii de aur Phelps a câștigat în evenimentele olimpice individuale. El deține acum acel record, depășind titularul precedent, Leonidas de Rhodes, care a câștigat a 12-a medalie individuală de aur în 152 B.C.

• 21: Vârsta în care majoritatea înotătorii ajung, de obicei, la vârf. Phelps este 31 de ani.

• 6 medalii de aur și 2 de bronz: numărul de medalii pe care Phelps la avut la vârsta de 19 ani, aceeași vârstă este acum Katie Ledecky. Ledecky, care a făcut o fotografie cu Phelps când avea 9 ani, are acum 5 medalii de aur și 1 argint.

Acum 10 ani: Katie Ledecky are un autograf de 9 ani, de la Michael Phelps (Credit: Familia Ledecky) pic.twitter.com/oOOPns5mor

- Darren Rovell (@darrenrovell) 10 august 2016
  • 12.000: Numărul de calorii pe care Phelps le-a spus că a mâncat în fiecare zi în 2008. Mai recent, totuși, el a tăiat acest număr absurd până la ceea ce are "nevoie".

• 14.6: Greutatea aproximativă a tuturor celor 23 de medalii de aur. Dacă i-ar fi purtat imediat, ar fi destul de dăunător sănătății lui.

• 3: Numarul de luni Boomer Phelps, fiul sau cu logodnica Nicole Johnson, a fost in lume.